Er du klar til Meistaradeild?

Se med i aften når årets første islandske mesterligaturnering løber af stablen.

Meistaradeild 2021
Årets Meistaradeild skydes i gang med firgang torsdag d. 28. januar (Foto: Meistaradeild)

Så er det i aften, at de bedste af de bedste skyder den islandske stævnesæson 2021 i gang. Med disciplinen firgang på programmet vil de otte deltagende hold gøre alt hvad de kan for at høste de højeste point hos dagens dommere.


Med nogle af Islands allerbedste firgangsekvipager på startlisten er der garanteret underholdning fra start til slut - og du kan følge med live på Alendis TV fra kl. 20:00 (19:00 islandsk tid).


Startlisten for aftenens firgang ser ud som følger:


1. Hulda Gústafsdóttir og Sesar frá Lönguskák

f: Ágústínus frá Melaleiti m: Hugdís frá Lækjarbotnum – Team Hestvit / Árbakki


2. Snorri Dal og Bálkur frá Dýrfinnustöðum

f: Tenór frá Stóra-Ási, m: Dröfn frá Steðja – Team Auðsholtshjáleiga / Strandarhöfuð


3. Teitur Árnason og Brúney frá Grafarkoti

f: Grettir frá Grafarkoti, m: Surtsey frá Gröf Vatnsnesi - Team Top Reiter


4. Bergur Jónsson og Gígur frá Ketilsstöðum

f: Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum, m: Ör frá Ketilsstöðum - Team Gangmyllan


5. Sigursteinn Sumarliðason og Fjöður frá Hrísakoti

f: Héðinn frá Feti, m: Hugrún frá Strönd II – Team Skeiðvellir / Árheimar


6. Ragnhildur Haraldsdóttir og Vákur frá Vatnsenda

f: Mídas frá Kaldbak, m: Dáð frá Halldórsstöðum – Team Ganghestar / Margrétarhof


7. Arnar Bjarki Sigurðarson og Örn frá Gljúfurárholti

f: Korgur frá Ingólfshvoli, m: Bára frá Ingólfshvoli – Team Hrímnir / Hest.is


8. Glódís Rún Sigurðardóttir og Glymjandi frá Íbishóli

f: Dynjandi frá Íbishóli, m: Salka frá Tumabrekku - Team Ganghestar / Margrétarhof


9. Jóhanna Margrét Snorradóttir og Bárður frá Melabergi

f: Héðinn frá Feti, m: Skrítla frá Grímstungu - Team Hestvit / Árbakki


10. Hinrik Bragason og Sigur frá StóraVatnsskarði

f: Álfur frá Selfossi, m: Lukka frá StóraVatnsskarði - Team Hestvit / Árbakki


11. Matthías Leó Matthíasson og Taktur frá Vakurstöðum

f: Smári frá Skagaströnd, m: Líra frá Vakurstöðum - Team Skeiðvellir / Árheimar


12. Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir og Óskar frá Breiðstöðum

f: Herjólfur frá Ragnheiðarstöðum, m: Fantasía frá Breiðstöðum - Team Ganghestar / Margrétarhof


13. Hanna Rún Ingibergsdóttir og Grímur frá Skógarási

f: Herjólfur frá Ragnheiðarstöðum, m: Lind frá Ármóti - Team Top Reiter


14. Helga Una Björnsdóttir og Hraunar frá Vorsabæ II

f: Hreyfill frá Vorsabæ II, m: Hrina frá Vorsabæ II - Team Hjarðartún


15. Elin Holst og Frami frá Ketilsstöðum

f: Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum, m: Framkvæmd frá Ketilsstöðum - Team Gangmyllan


16. Þórdís Erla Gunnarsdóttir og Fengur frá Auðsholtshjáleigu

f: Loki frá Selfossi, m: Frægð frá Auðsholtshjáleigu - Team Auðsholtshjáleiga / Strandarhöfuð


17. Jakob Svavar Sigurðsson og Hálfmáni frá Steinsholti

f: Abel frá Eskiholti II, m: Birna frá Ketilsstöðum - Team Hjarðartún


18. Olil Amble og Glampi frá Ketilsstöðum

f: Álffinnur frá SyðriGegnishólum, m: Ör frá Ketilsstöðum - Team Gangmyllan


19. Árni Björn Pálsson og Svarta Perla frá Álfhólum

f: Eldhugi frá Álfhólum, m: Dimmuborg frá Álfhólum - Team Top Reiter


20. Þórarinn Ragnarsson og Leikur frá Vesturkoti

f: Spuni frá Vesturkoti, m: Líf frá Þúfu í Landeyjum - Team Hjarðartún


21. Janus Halldór Eiríksson og Sigur frá Laugarbökkum

f: Barði frá Laugarbökkum, m: Örk frá Varmá - Team Skeiðvellir / Árheimar


22. Ásmundur Ernir Snorrason og Spyrna frá Strandarhöfði

f: Rökkvi frá Hárlaugsstöðum, m: Fiðla frá Höfðabrekku - Team Auðsholtshjáleiga / Strandarhöfuð


23. Flosi Ólafsson og Sóley frá Blönduholti

f: Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum, m: Prinsessa frá Möðruvöllum - Team Hrímnir / Hest.is


24. Viðar Ingólfsson og Maístjarna frá Árbæjarhjáleigu II

f: Óskar frá Blesastöðum, m: Móa frá Skarði - Team Hrímnir / Hest.is



Læs også: Den islandske mesterliga begynder 28. januar
0 kommentarer