Danske ryttere klar til Sverige

Søndag eftermiddag offentliggjorde Dansk Islandshesteforening, hvilke ryttere der er udtaget til det danske landshold 2018.

Landsholdsudtagelse ved DM 2018 (Foto: Ninna Malene Christensen)

De Nordiske Mesterskaber i Sverige venter lige om hjørnet og mange var søndag så spændte på, hvilke ryttere der blev udtaget til at skulle repræsentere Danmark, at Dansk Islandshesteforening besluttede sig for at favne foreningsånden og offentliggøre landsholdet så hurtigt de kunne og på gammeldags manér - nemlig på håndskrevne lister.


Landsholdet 2018

De ryttere der skal forsøge at hive medaljer med hjem fra NM i august er:


Sport - juniorer:

Emilie Saugaard-Haaning og Glæpur fra Nr. Tolstrup

Alberte Kiel Mortensen og Pá fra Eyfjörd

Ida Gerdes Bastrup og Jóki fra Bispegården


Sport - ungryttere:

Sarah Rosenberg Asmussen og Baldur vom Hrafnsholt

Maja Nymann Blitskov og Ljóni frá Ketilsstöðum

Sigrid Bisgaard Amstrup og Dröfn fra HCL Hestar

Sasha Sommer og Meyvant frá Feti

Emilie Tofte Ambo og Dugur frá Þúfu í Landeyjum

Kristine B. Jørgensen og Týr frá Þverá

Rosemarie Wodschow og Léttir fra Hellesylt

Clara Håkonsson og Branda frá Holtsmúla

Reserve: Frederikke Bøgeblad Larsen og Veigur frá Eystri-Hól


Sport - seniorer:

Søren Madsen og Skinfaxi fra Lysholm

Frederikke Stougård og Börkur frá Sólheimum

Stina Larsen og Finnbogi frá Minni-Reykjum

Jón Stenild og Eilífur fra Teglborg

Rasmus Møller Jensen og Garpur frá Kjarri

Julie Christiansen og Stormur frá Hemlu

Hans-Christian Løwe og Vigdís fra Vivildgård

Thomas Vilain Rørvang og Toppur frá Skarði

Steffi Svendsen og Sjóli von Teland

Anders Stokbro og Ljosi fra Bispegården

Dennis Hedebo Johansen og Sindri frá Helgatúni

Kristian Tofte Ambo og Tónn frá Ólafsbergi

Jørgen Svendsen og Eðall frá Torfunesi

Anne Frank Andresen og Vökull frá Leirubakka

Reserve: Caroline Storch og Glæsir fra Rist

Reserve: Pernille Mølgaard Nielsen og Stjarna fra Langtved


GDT:

Alva Bonde og Ösp frá Kvistum

Petrine Jakobsen og Hedda fra Nord

Catharina Smidth og Óðinn frá Áskoti

Ida Bolther Holleufer og Ask fra Korsø


GDY:

Carla Guld og Pía frá Hrísum

Sigrid Bisgaard Amstrup og Silja fra Tybrind

Rebekka Hyldgaard og Dalvör frá Stafni

Liva Kjær Madsen og Dúx frá Útnyrðingsstöðum


GDB:

Sys Pilegaard og Fluga frá Langsstöðum

Anne Sofie Nielsen og Nótt frá Ingólfshvoli

Tania Højvang Jensen og Sjarmi frá Vatnsleysu

Alberte Møller San Pedro og Flugar frá Kjarri


GDA:

Rikke Schöllhammer Wolff og Arko vom Heesberg

Caroline Storch og Kapall frá Kommu

Pernille Mølgaard Nielsen og Saga fra Langtved

Jan Horndrup Hansen og Aron fra Møllegaard